Fehér lepedék a nyelven: okok és megoldások

Fehér lepedék a nyelven: Mi a probléma, ha fehér a nyelvem?

Ez a cikk 4 perc alatt elolvasható

Tartalom utoljára frissítve: 20 Oct 2023

A cikket írta és ellenőrizte: Dr. Bogumiła Szeląg

A fehér lepedék a nyelven gyakran előfordul, és sokféle okból kialakulhat, például elégtelen szájhigiénia, bizonyos ételek fogyasztása, dohányzás, vagy akár egészségügyi problémák miatt.

Fehér lepedék a nyelven - hogyan alakul ki, és hogyan lehet megelőzni?

A nyelven megjelenő nem túl vonzó, fehér anyag problémája sok beteget érint. Leggyakrabban ez a lepedék ártalmatlan, és kialakulásának fő oka a szájhigiéniával függ össze. A fehér lepedéket általában kellemetlen lehelet kíséri, ami problémát okoz. Ilyen esetekben a fehér lepedék a nyelven olyan kellemetlenséggel jár, amelytől hatékonyan és végérvényesen meg szeretnénk szabadulni. A kérdés az, hogyan érhetjük ezt el, és hogyan akadályozhatjuk meg, hogy a jövőben kialakuljon a nyelven a lepedék?

Fehér lepedék a nyelven – mi is ez?

Ez a lepedék a nyelv felszínét borító bevonat, amely baktériumokból, elhalt hámsejtekből és ételmaradékokból áll. Nemcsak, hogy esztétikailag zavaró, de bakteriális összetétele hozzájárulhat a parodontális betegség és a kellemetlen szájszag, azaz a rossz lehelet kialakulásához. A nyelv hátsó felszíne, a sok papillából és barázdából álló felülete különösen hajlamos a baktériumok felhalmozódására. Ugyanakkor a nyelv e megjelenése akár egy konkrét betegség tünete is lehet.

Mitől alakul ki?

Rendszeres és gondos szájápolás, azaz fogmosás, fogselyem és nyelvtisztító mindennapos használata esetén a nyelvnek rózsaszínűnek kell lennie. Egy nagyon vékony, fehéres réteg látszódhat rajta, de ez fogkefével vagy nyelvkaparóval könnyedén eltávolítható.

Fehér lepedék a nyelven - leggyakoribb okai:

  • elégtelen szájhigiénia,
  • lágy, pépes étrend,
  • dohányzás,
  • alkoholfogyasztás,
  • fogpótlások,
  • antibiotikum terápia,
  • kiszáradás,
  • szájon át történő légzés,
  • szájszárazság (xerostomia)

A fehér lepedék a nyelven vírusos vagy bakteriális eredetű fertőző betegségekben is előfordulhat. A lázzal és ebből adódóan dehidratáltsággal járó állapotok ugyancsak hozzájárulhatnak egy vastagabb fehér lepedék réteg átmeneti kialakulásához.

A nyelven megjelenő fehér foltok összefüggésbe hozhatók a leukoplakiával is. Ez általában olyan személyeknél fordul elő, akik nyálkahártyája krónikusan irritált. A dohányzás vagy a dohányrágás, az alkoholfogyasztás és a mechanikai súrlódás a leukoplakia kialakulásának leggyakoribb okai. A legtöbb esetben jóindulatúak, de néhány ilyen elváltozás rosszindulatú átalakuláson mehet át.

Az emésztőrendszer a szájüregnél kezdődik. Az emésztőrendszer felső szakaszán olyan betegségek tünetei jelentkezhetnek, mint a gastritis (gyomornyálkahártya-gyulladás) vagy a gastrooesophagealis reflux. A vashiányos vérszegénység is hozzájárulhat a fehér lepedékes nyelv kialakulásához.

Az antibiotikumos kezelés felboríthatja a természetes mikrobiális egyensúlyt, és ez elősegítheti a mycosis (gombás fertőzés) kialakulását, amely gyakran mint fehér lepedék, vöröses elszíneződés vagy égő érzés nyilvánul meg a nyelven. Jelentős fehér lepedék észlelhető a nyelven akkor is, ha a páciens olyan gyógyszert szed, amely szájszárazságot (xerostomia) okoz.

Fehér lepedék a nyelven - megelőzés

Annak érdekében, hogy elkerüljük a fehér lepedéket a nyelven, a betegeknek ügyelniük kell a rendszeres szájhigiéniára, és különösen a mechanikus nyelvtisztításra. Egy speciálisan tervezett nyelvkaparó eszköz jelentősen megkönnyíti a tisztítást és hatékonyan eltávolítja a baktériumokat.

A nyelvkaparó funkcionális részének lapos kialakítása gátolja a hányási reflexet. A megfelelő tisztításhoz nyújtsa ki a nyelvét, helyezze a kaparó érdes oldalát a nyelv tövéhez, majd óvatosan haladjon vele a nyelv csúcsa felé.

A nyelvkaparó használata legyen része mindennapi szájhigiéniai rutinjának. így megnyugtatóan megoldódik a rossz lehelet problémája, amelyet a fehér lepedéket képző baktériumok által termelt illékony kénvegyületek okoznak. A szájöblítővel történő öblítéssel kellemes ízt hagy a szájban, miközben hozzájárul a nyelv higiéniájának fenntartásához. Emellett az ízérzékelés is javul, mivel az ízlelőbimbók felszabadulnak, így hatékonyabban tudják ellátni a feladatukat.

A zöldségfélékben és gyümölcsben gazdag étrend elősegíti a lepedék mechanikus eltávolítását. A dohányzás mellőzése és az alkoholfogyasztás mérséklése nemcsak a nyelv küllemét, hanem a szájüreg általános egészségét is pozitívan befolyásolja.

A megfelelő higiéniai szokások mind a szájüregre, mind a műfogsorra vonatkoznak - mindkettőt rendszeresen tisztítani kell. A nyálkahártyáról dörzsöléssel nem eltávolítható fehér elváltozásokat fogorvosnak kell megvizsgálnia és diagnosztizálnia. A szövetmintavétel lehetővé teszi az orvosok számára, hogy megállapítsák a rendellenesség jellegét, és meghatározzák a további kezelési lehetőségeket.

Bibliográfia:

  • Renata Górska, Diagnostyka i leczenie chorób błony śluzowej jamy ustnej, Med Tour Press, 2011, Med Tour Press, 2011)

Fogorvosaink ajánlják

vagy

Szeretné megtalálni fogínye számára a megfelelő terméket?

Töltse ki fogyíny tesztünket és fedezze fel az Ön igényeinek megfelelő termékeket!

Kitöltöm a tesztet

Minden a fogíny egészségéről