A fogselyem használata - helyesen - Miért vérzik az íny fogselyem használata közben?

Egy férfi fogat mos a tükör előtt

Ez a cikk 4 perc alatt elolvasható

Tartalom utoljára frissítve: 14 Sep 2023

A cikket írta és ellenőrizte: Dr. Maria Liszewska

A fogselyem helyes használata elengedhetetlen a fogközök alapos tisztításához, ami csökkenti a fogínyvérzés kockázatát és elősegíti a száj egészségének fenntartását.

A helyes fogselyem használatról - hogyan használjuk megfelelően?

A napi kétszeri alapos fogmosás kétségtelenül a napi szájhigiénia alapja. Azt viszont csak kevesen tudják, hogy a fogkefe a fogak felszínén képződő bakteriális lepedéknek csupán az 50%-át képes eltávolítani. Kutatások szerint a páciensek egyre növekvő egészségtudatossága és a piacon elérhető széles fogkefekínálat ellenére sem vagyunk képesek teljes körű és megfelelő szájhigiéniát fenntartani - főleg, ha a fogközökről (más szóval az interdentális vagy interproximális résekről) van szó. Ezért plusz eszközökkel kell kiegészítenünk a mindennapos higiéniánkat - például fogselyemmel és fogköztisztító kefével.

A fogselyem használata - miért ajánlatos ?

Klinikai vizsgálatok bizonyítják, hogy a fogselyem a bakteriális lepedék eltávolításával és a fogközi vérzés csökkentésével segít megőrizni a fogak egészségét és megelőzni a fogíny betegségeit és más parodontális betegségeket. A fogak közötti felszínen képződő bakteriális lepedék csak fogselyem vagy fogköztisztító kefe használatával tüntethető el. Ugyanez igaz az implantátumokra és az olyan beültetésekre, mint a koronák és a hidak - egy hagyományos fogkefével egyszerűen nem érhetők el ezek a területek.

Hogyan válasszuk ki a megfelelő fogselymet?

Sokféle, a páciensek személyes igényeihez igazított fogselyem és fogköztisztító kefe érhető el. Ez néha megnehezíti a megfelelő termék kiválasztását, ezért jó tisztában lenni azzal, mire érdemes figyelni.

A megfelelő fogselyem kiválasztása a személyes igények, illetve a fogak pozíciójának a függvénye. A fogselyem kiválasztásában a fogorvos vagy a dentálhigiénikus is részt vehet a fogászati látogatásunkkor. Ezenkívül sok fogászat a személyre szabott szájhigiéniai módszerek elsajátításában is segítséget kínál, aminek keretében a fogselyem használat helyes és hatékony technikáját is megismertetik a pácienssel. 

Alapvetően kétféle fogselyem - viaszos és viasz nélküli - érhető el a piacon, illetve a fogszalag:

  • Viaszos fogselyem: a viaszbevonatnak köszönhetően kevésbé rojtosodik és szakad, így könnyebben használható. Viszont mivel a viasz nélküli fogselyemnél általában vastagabb, a szűk fogközökbe nehezebben illeszthető be.
  • Viasz nélküli fogselyem: a viaszos fogselyemnél általában vékonyabb, így a legszűkebb fogközöket is elérhetjük vele. A vékonysága miatt viszont precízebb manőverezésre van szükség ahhoz, hogy hatékonyan eltávolítsa a fogakra rakódott bakteriális lepedéket. Ezenkívül ez a fogselyem könnyebben rojtosodik és szakad, mint a viasszal bevont változatok.
  • Fogszalag: lapos és szélesebb a fogselyemnél. Mivel a nagyobb fogközök tisztítására alkalmas, így precízen megtisztíthatók vele a fogak egymással érintkező felületei.

Fluoridos, mentolos és klórhexidines fogselymek is elérhetők a piacon. A fluoridos fogselyem használata azoknak ajánlott, akik hajlamosak a fogközi szuvasodásra. A mentolos illatú változatok nemcsak frissítő hatásúak, de a kellemetlen szájszag elleni küzdelemben is segítenek. A klórhexidines fogselymek baktériumellenes tulajdonságúak - így ezt a típust azoknak ajánljuk, akiknek különösen érzékeny a fogínye.

Hogyan kell helyesen használni a fogselymet?

Az Európai Parodontológiai Szövetség ajánlása szerint legalább napi egyszer, fogmosás előtt kell megtisztítani a fogközöket fogselyemmel. A fogselyem első lépésként segít eltávolítani a fogközökben lévő baktériumokat és ételmaradékokat, majd a fogmosással és az öblítéssel az ezután hátramaradó lepedéktől is megszabadulhatunk. Arról nem is beszélve, hogy a fogmosást megelőző fogselyem használat növeli a fogkrémben lévő fluorid felszívódásának mértékét.

Egyszerre 45-60 cm-nyi fogselyemre van szükség, amit a középső vagy mutatóujjak köré kell csavarni úgy, hogy az ujjak között egy 4 cm-nyi kifeszített szakasz maradjon, amit aztán a fogak közé helyezhetünk. 

A fogselymet a fogak ívére merőlegesen kell tartani, és így két fog közé helyezni, ezután ugyanabban a fogközben az egyik, majd a másik fog közvetlen felszínéhez közel előrefelé mozgatni. Minden egyes fogközt egy tiszta fogselyemdarabkával kell megtisztítani, hogy így elkerülhető legyen a baktériumflóra átvitele egyik fogközből a másikba.

Speciális fogselyemtartók is a rendelkezésünkre állnak, amikkel könnyebben elérhetjük az olyan különösen nehezen megközelíthető pontokat, mint amilyenek az őrlőfogak közötti rések. Ebben az esetben is fontos viszont, hogy minden alkalommal, amikor egy újabb fogköz következik, egy tiszta fogselyemszakasz kerüljön a tartóba.

Fogselyem használata - miért vérzik ilyenkor a fogíny?

A fogmosáskor vagy fogselyem használata során vérző fogíny sokszor a gingivitis (a fogíny lepedék okozta betegségének) tünete. A bakteriális lepedék napi szintű alapos eltávolítása a megfelelő, puha sörtéjű fogkefével, és a fogközök tisztítására szolgáló eszközök (fogselyem vagy fogköztisztító kefe) használata segít megakadályozni a gingivitist és megszüntetni a fogínyvérzés kellemetlen tünetét. 

A megfelelő fogmosás és fogselyem használata azok számára is rendkívül fontos, akiknek egészséges a fogínye és a fogágya, hiszen ezáltal kerülhetők el a fogíny és a fogágy betegségei, és tartható fenn a száj egészsége.

Nagy mennyiségű dentális lerakódás (fogkő vagy calculus) esetén ajánlott a fogászati rendelőben, egy fogorvos vagy egy dentálhigiénikus által elvégzett professzionális fogtisztítás.

Ha a fogselyem használata során vérzést tapasztalunk, ennek oka a túl agresszív fogselymezés is lehet - ilyenkor felsértjük az ínypapillát (vagyis a fogak közötti ínyszövetet). Ebben az esetben ajánlott szakemberhez fordulni tanácsért, illetve más fogselymezési technikára váltani.

Hivatkozások:

  1. Renata Górska, Tomasz Konopka, Periodontologia współczesna, Med Tour Press International, 2013
  2. European Federation of Periodontology: https://www.efp.org/for-patients/gum-diseases/gum-disease-prevention
  3. Anita Walczak, Sztuka mycia zębów. Praktyczny poradnik stomatologiczny dla pacjentów, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2019

Fogorvosaink ajánlják

vagy

Szeretné megtalálni fogínye számára a megfelelő terméket?

Töltse ki fogyíny tesztünket és fedezze fel az Ön igényeinek megfelelő termékeket!

Kitöltöm a tesztet

Minden a fogíny egészségéről