A szájüregi afta okai és kezelése

Ez a cikk 4 perc alatt elolvasható
Tartalom utoljára frissítve: 30 Aug 2023
A cikket írta és ellenőrizte: Dr. Bogumiła Szeląg
A szájüregi afta gyakori és fájdalmas probléma, amely jelentős fájdalmat okozhat a szájban, különösen étkezés és beszéd közben.
Szájüregi afta - mi az oka és hogyan kezelik?
A szájüregben lévő elváltozások zavaróak és kifejezetten fájdalmasak lehetnek. Szélsőséges esetekben akadályozhatják a normális étkezést. Hangsúlyoznunk kell, hogy a szájüregi afták, irritációk átmenetileg rontják az életminőséget. Ezek az elváltozások többnyire viszonylag ártalmatlanok. Ritkán azonban súlyosabb rendellenességek, például rák vagy valamilyen szisztémás betegség tünetei lehetnek. Érdemes tehát megvizsgálni az ilyen elváltozások - köztük a szájüregi afta (fekély) - kialakulásának okait és kezelésük módszereit.
Mit jelent a szájüregi afta és mi okozza?
A szájüreg leggyakoribb fájdalmas elváltozásai a szájüregi afták. Ezek olyan fájdalmas foltok, amelyeket sárgás vagy szürkésfehér alapon, gyulladt, vöröses színű terület vesz körül. Ezek ovális alakú eróziókká alakulnak. Nőknél gyakrabban fordulnak elő, mint férfiaknál. Kialakulásuk eredete gyakran tisztázatlan. Vannak azonban olyan kockázati tényezők, amelyek hozzájárulhatnak a szájüregi afta kialakulásához. Tudományos szakcikkekben olvasható, hogy az esetek több mint 45%-ában a szájüregi afta a családban öröklődik, ami genetikai hajlamra utal. További tényező az immunrendszeri rendellenességek előfordulása. Az egyéb okok közé sorolhatók:
- stressz,
- alváshiány,
- élelmiszer-intolerancia,
- bakteriális vagy vírusos betegségek,
- allergia,
- folsav-, B12-vitamin- és vashiány.
Melyek a szájüregi afta kockázati tényezői?
A szájüregi afta mechanikus sérülések következtében is előfordulhat. A nyálkahártyát irritáló tényezők közé tartozik a fogmosás közbeni túlzott nyomás, a kemény sörték és a helytelen fogmosási technika. Nagyon gyakran a fogszabályzó vagy a műfogsor okozta irritációk is előfordulnak. Azok az emberek, akik ezeket a fogászati eszközöket használják, vagy helytelenül mosnak fogat, hajlamosabbak szájüregi afta kialakulására.
A nyál természetes védelmet nyújt a száj nyálkahártyájának. Egyes gyógyszerek mellékhatása a nyál alultermelődése, ami szájszárazságot eredményez, azaz olyan állapotot, amelyben könnyen kialakulnak a szájüregi fekélyek és eróziók. Emiatt az antidepresszánsokat, antihisztaminokat vagy vérnyomáscsökkentőket szedő betegeknél csökkenhet a nyál mennyisége, és a szájüregi afta kialakulásának magas kockázati csoportjába tartozhatnak. A metotrexáttal kezelt betegek különösen hajlamosak szájüregi afta kialakulására, mivel lassítja a hámszövet regenerációját.
Mit tegyünk, ha fájdalmas elváltozások jelennek meg a szájban?
A kellemetlen égő érzés és fájdalom általában 2 héten belül magától megszűnik. Ezen időszak alatt a száj nyálkahártya irritációját okozó tényezőket meg kell szüntetni. Ilyenkor segít a savanyú, sós ételek és a csípős fűszerek kerülése. A szénsavas italok sem ajánlottak.
A jelentős fájdalom ellenére érdemes fenntartani a megfelelő szájhigiéniát, hogy megelőzzük a sebek bakteriális felülfertőződését. Használjon puha, finom sörtéjű fogkefét, mint amilyen például a meridol® Gum Protection vagy a meridol® Complete Care fogkefe.
A száj nyálkahártya visszatérő gyulladására hajlamos betegeknek ellenőrizniük kell a fogkrém összetételét, hogy tartalmaz-e nátrium-lauril-szulfátot, amely egy habképző anyag, és irritációt okozhat. A betegeknek emellett a fogközökben fogselymet is használniuk kell, valamint nyelvkaparót. Az baktérium ellenes szájvíz használata a szájhigiéniában opcionális. Olyan szájvizet válasszunk, amely nem tartalmaz alkoholt. A száj vízzel történő öblítése minden étkezés után ugyancsak átmeneti enyhülést hozhat.
Ha a tünetek 2-3 hét után sem szűnnek meg spontán, vagy ha ismétlődnek, forduljon fogorvoshoz. Ha egyéb betegség gyanúja merül fel, a fogorvos más szakorvoshoz, például fül-orr-gégészhez, gasztroenterológushoz, reumatológushoz vagy bőrgyógyászhoz irányítja a pácienst.
Házi gyógymódok a szájüregi afta gyógyítására
Általában javasolható a protektív, fájdalomcsillapító és regeneráló tulajdonságokkal rendelkező helyi gélek és kenőcsök használata. Számos természetes gyógymód is létezik, amely otthon is kipróbálható. Ezek enyhítik a gyulladással járó fájdalmat és elősegítik a hámszövet regenerálódását. Ezek közé tartozik a lenmagot, kamillát és mályvát tartalmazó szájvíz. A visszatérő és krónikus elváltozásokat nem szabad figyelmen kívül hagyni. Ha kétségei vannak, keresse fel fogorvosát.
Házi praktikák a kellemetlen szájszag ellen
Használhatunk a konyhánkban fellelhető házi készítményeket is, hogy segítsünk magunkon a szájszag elleni küzdelemben. A friss gyógynövények, például a menta és a petrezselyem felfrissítik a leheletet. A fahéj, a szegfűszeg, a rozmaring és az édesköménymag szintén megszünteti a kellemetlen szájszagot. A konyhában találunk még gyömbért, amely antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik. Gingerolt tartalmaz, ami fűszeres ízt kölcsönöz neki, és a szájszagért felelős anyagok lebontását serkentő enzim működését serkenti a szájban.
Bibliográfia:
- Renata Górska, Diagnostyka i leczenie chorób błony śluzowej jamy ustnej, Med Tour Press, 2011
- Tarakji B, Gazal G, Al-Maweri SA, Azzeghaiby SN, Alaizari N. Guideline for the diagnosis and treatment of recurrent aphthous stomatitis for dental practitioners. J Int Oral Health. 2015 May;7(5):74-80. PMID: 26028911; PMCID: PMC4441245.
Fogorvosaink ajánlják
vagy
Szeretné megtalálni fogínye számára a megfelelő terméket?
Töltse ki fogyíny tesztünket és fedezze fel az Ön igényeinek megfelelő termékeket!