Az ínybetegség tünetei és kezelésük
Ez a cikk 10 perc alatt elolvasható
Az ínybetegség tünetei és kezelésük
Azt mondom: „fogorvos”, és azt mondod: „fogak” - ugye? Ennek ellenére az íny egészsége a fogorvosok számára is ugyanolyan fontos.
Miért olyan fontos az íny egészsége? Egyszerűen fogalmazva, az egészséges ínyszövet szorosan illeszkedik a fogak köré, hogy megtámassza azokat. Az ínybetegség a felnőttkori fogak elvesztésének elsődleges oka.
Az ínyed ugyanolyan figyelmet érdemel, mint a fogaid. Tehát tanuld meg, hogyan állapíthatod meg, hogy van-e ínybetegséged, hogyan kezelheted és hogyan előzheted meg.
Szóval, mi is az a fogínybetegség?
A fogágybetegségnek is nevezik, három szakasza van.
Első szakasz: Fogínygyulladás
Az ínybetegség enyhe formája, a fogínygyulladás az íny gyulladása, amelyet a lepedék (más néven (fogászati) biofilm) és a fogkő lerakódása okoz a fogakon. A jó hír az, hogy a fogínygyulladás visszafordítható, ha kezelik, és megállítja a fogínybetegséget.
Második szakasz: Parodontitis
A kezeletlen ínygyulladás fogágygyulladásba fordulhat. Ez a betegség súlyosabban megfertőzi az ínyszövetet, és a csontszövet fertőzését okozza.
Megelőzés
Naponta kétszer moss fogat, utoljára este és még egyszer. Naponta legalább egyszer használj fogselymet. Győződj meg arról, hogy az igényeidnek megfelelő fogkefét használsz. Fogorvosod tanácsot is ad, hogy melyik lesz a számodra legmegfelelőbb.
Fogorvosod meghatározza, hogy milyen gyakran kell fogaid professzionális tisztításnak alávetni. Ez segít eltávolítani a lepedéket a száj nehezen elérhető részeiről, és eltávolítja a már kialakult fogkövet is.
Harmadik szakasz: Agresszív parodontitis
Ezen a ponton az ínytasakok hatására az ínyszövet leválik a fogakról. Ez a leválás a fogak kilazulásához és kieséséhez vezethet.
Ezenkívül más egészségügyi állapotok is kialakulhatnak az ínybetegségből, mivel a baktériumok melléktermékei bejutnak a véráramba.
Mik a fogínybetegség tünetei?
Az ínybetegség tünetmentes fertőzés; emberek milliói talán nem is tudják, hogy ebben szenvednek. Ha nem tudsz arról, hogy lepedék- vagy fogkő-lerakódásod van, honnan tudhatod, hogy ínybetegséged van?
A fogínybetegség gyakori jelei figyelmeztethetnek, hogy probléma lehet. Ha az alábbiakban felsorolt tüneteket észleled, mielőbb kérj időpontot fogorvosodhoz.
Az ínybetegség tünetei a következők:
- Duzzadt, vörös íny
- Vérző fogíny fogmosás vagy fogselyem használata közben
- Fogínyvérzés étkezés közben, különösen kemény ételek esetén
- Hosszabbnak tűnő fogak és visszahúzódó fogíny
- Érintésre érzékeny fogíny
- A fogak és az íny között rés alakul ki, ami tasakok kialakulását okozza
- Genny felhalmozódása a fogak és az íny között
- Laza fogak
- Krónikus rossz lehelet
- Fekélyek a szájüregben
- Tartós fájdalom a szájban
- A fogak torlódnak
- Eltérő illeszkedés részleges fogsorral
Ha ezen tünetek bármelyike jelentkezik, fogorvosod meg tudja állapítani, hogy van-e ínygyulladásod vagy fogágygyulladásod, és elmondja, milyen kezelésre van szükség.
Hogyan kezeljük a fogínybetegséget?
Fogínygyulladás kezelése:A fogorvosod vagy a dentálhigiénikus kétlépéses mélytisztító eljárást végezhet, az úgynevezett fogkőleszedést és gyökértisztítást. Ne feledd, hogy a fogínygyulladás kezelése visszafordíthatja az ínybetegséget.
Parodontitis kezelése:Ha fogínyedben fogágygyulladás alakul ki, fogorvosod általában parodontológushoz – fogínybetegség specialistához – utal. A parodontitis kezelése általában sebészeti beavatkozásokat igényel, mint például:
- Ínytasasakkezelést a baktériumok eltávolítására
- Ínyátültetés műtét
- Regeneratív eljárások
- Plasztikai műtét
Hogyan előzhetem meg a fogínybetegséget?
Legyél a szájápolás hőse, és tedd meg az alábbi lépéseket a lepedék eltávolítására és a fogágybetegségek megszüntetése érdekében:
Látogass el fogorvosodhoz évente kétszer, de legalább évente egyszer:rendszeres ellenőrzésekkel és tisztításokkal fogorvosod észreveheti a korai ínybetegséget – még akkor is, ha te magad nem tapasztalsz tüneteket. És akkor kezelhetik és esetleg megállíthatják az ínybetegségek előrehaladását.
Soha ne feledd az otthoni szájápolási rutint:még akkor is, ha reggel rohansz, vagy este fáradt vagy, akkor is fontos, hogy naponta kétszer szánj két-két percet a lepedék eltávolítására.
- Fluoridos fogkrémmel és lágyszálú fogkefével moss fogat alaposan legalább egyszer reggel és egyszer lefekvés előtt.
- Naponta egyszer használj fogselymet (leginkább az éjszakai fogmosás után). Interdentális tisztításnak is nevezik, a fogselyem eltávolítja azt a lepedéket, amelyet a fogkefe nem tud
- Naponta öblögess baktérium elleni szájvízzel
- Cseréld le fogínyedben legalább három havonta, hogy a fogkefeszálak a leghatékonyabbak maradjanak
Légy egészséges lélekben és testben:a száj egészsége hatással lehet általános egészségedre – és fordítva. Mivel bizonyos kockázati tényezők növelhetik az ínybetegség kialakulásának esélyét, talán ideje megtenni a megfelelő lépéseket:
- Folytass kiegyensúlyozott étrendet, kerüld a plakk-kedvelő cukor és más szénhidrátok túlzott fogyasztását. (A cukorbetegség kockázati tényező.)
- Kerüld a dohányzást és más dohánytermékeket – beleértve a rágódohányt is.
- Válts át a szájszárazságot okozó gyógyszerekről olyanokra, amelyeknek nincs ilyen mellékhatása.
- Csökkentsd a stresszt. Meditáció, jóga, testmozgás, hálanapló vezetése, életmódváltás – mindezek csökkentik a stresszt, ami akkor is jó, ha egyébként az ínyed tökéletes állapotban van.
Ezek a megelőző intézkedések az ínyednek hosszú, boldog, rózsaszínű és betegségmentes életet fognak biztosítani.
Fogorvosaink ajánlják
vagy
Szeretné megtalálni fogínye számára a megfelelő terméket?
Töltse ki fogyíny tesztünket és fedezze fel az Ön igényeinek megfelelő termékeket!